Iltamyöhällä kelpaa meloa, kun on hiljaista ja kaunista. Jos on pilvetön taivas, näemme taivaalla loistavat tähdet ja kuun. Melonta pimeässä on yllättävän helppoa.
Tapaamme vajalla melontavalmiina klo 19, jolloin perehdymme pimeämelontaan, erityisesti suunnistamiseen. Voit opetella ennalta merimerkkien valotunnukset, jotka auttavat
suunnistamisessa.
Lähdemme melomaan rauhalliseen tahtiin viimeistään klo 20, jolloin on jo pimeää. Täysin pimeää ei tule, koska ainakin kaupungin valot valaisevat taivasta. Todennäköisesti melomme Hirvensalon ympäri. Sopivin reitti valitaan kuitenkin vasta lähdön hetkellä. Tarkoitus on meloa 20 - 25 km noin 5 tunnissa. Nousemme maihin tauolle ainakin kerran. Takaisin vajalla olemme noin yhdeltä, viimeistään kahdelta.
Pue kuivapuku päällesi tai ota mukaan vaihtovaatteet vesitiiviisti pakattuna. Tarvitset myös otsalampun, pienen valkoisen valon selkään tai takakannelle, kartan, kompassin ja termarieväät.
Pipo ja hanskat saattavat myös olla tarpeen. Pukuhuoneet ja seuran kalusto ovat käytettävissä.
Lue lisää pimeämelonnasta seuran blogista
https://saaristomerenmelojat.blogspot.com/2024/
Vetäjänä on Kristian Vuorilehto. Ei tarvitse ilmoittautua etukäteen. Tervetuloa mukaan!
